Házirend
Tekintettel arra, hogy az állattartás, az állatokkal történő foglalkozás, a lovaglás, a lóval valóközlekedés és egyéb, a lovakkal kapcsolatos tevékenység veszélyes üzemnek minősül, az alábbi szabályok mindenkire – látogatókra és lovasokra - egyformán érvényesek! A házirend kötelező szabályzatként való elfogadását minden lovas, látogató köteles elismerni, valamint vendégeikkel, látogatóikkal betartatni.
Nyitvatartási idő, bejelentkezés menete
Az Equisystem foglalófelületén megadott időpontfoglalással vagy első látogatóként telefonon (+36204585277) előre egyeztetett időpontban lehet a tanyát látogatni hétfőtől vasárnapig, szerda kivételével.
Általános szabályok
A ló menekülő állat, bármilyen váratlan hanghatás, mozdulat megijesztheti, amire hirtelen, sokszor balesetveszélyes irányváltással reagálhat. Ennek elkerülése érdekében mindenki köteles a lovarda területén körültekintően közlekedni és viselkedni. Futni, ugrálni, kiabálni, fogócskázni, biciklizni, vagy bármely hasonló hirtelen mozgással és hanghatással járó tevékenységet folytatni tilos.
Az istállók az állatok pihenését szolgálják, az istállók nyugalmát megzavarni tilos. Az állatokhoz engedély nélkül senki nem léphet be, az istállók ajtaját nem nyithatja ki! A karámokba engedély nélkül bemenni tilos! Szemetelni szigorúan tilos!
A Tanya területén hagyott zacskók, üvegek stb. veszélyt jelenthetnek az állatok számára.
Az istállókhoz tartozó felszerelési tárgyakat rendeltetésüknek megfelelően szabad használni, használatot követően a helyükre vissza kell tenni azokat.
Széna és szalma bálákra felmászni balesetveszélyes!Kutyát, háziállatot a Tanya területére behozni tilos.
A Tanya területén mezítláb, szandálban, papucsban közlekedni tilos! A lóval való foglalkozás során a leggyakoribb veszélyforrást jelenti, ha a ló rálép az ember lábára. Kérjük zárt, lehetőleg kemény cipőben közlekedjenek a lovak körül.
Balesetveszély elkerülése érdekében fal mellett állva meg kell várni az állatok karámba történő kiengedését, valamint istállóba történő beengedését. Az udvart kérjük szabadon hagyni, teret engedve az állatok számára.
A karámokat villanypásztor veszi körül, melynek érintése veszélytelen, de ijedelmet okozhat.
A Tanya területén néhány állat szabadon mozog, kérjük a kapuk becsukását.
Nem vállalunk felelősséget értéktárgy, felszerelés megrongálódásáért, eltűnéséért.Értékeik megóvásáról mindenki maga köteles gondoskodni.
Szabadtéri kikapcsolódás lévén a Tanyán illetve környékén is előfordulhatnak kullancsok. A kullancs-encephalitis védőoltással megelőzhető, azonban a Lyme-kórellen nem véd.Kullancsirtó szerek alkalmazása és a napi kullancsvizit, valamint a kullancsok azonnali eltávolítása szükséges, melyről a lovasoknak és a látogatóknak maguknak kell gondoskodniuk saját belátásuk szerint.
Tereplovaglás során nem ritka a vadon élő állatokkal való találkozás. Alapelv, hogy a vadállatokkal történő közvetlen kontaktust kerülni kell. Az egészséges vad fél az embertől és elmenekül, ellenkező esetben beteg, akár veszett is lehet. Minden rendellenesen viselkedő vadállat veszettségre gyanúsnak tekintendő. Ha ilyet észlelünk, értesítsük a helyi hatósági állatorvost vagy vadásztársaságot. Az erdőben talált őzgidát vagy szarvasborjút nem szabad megfogni, nem árvák, nem kell őket megmenteni.
Lovaglási biztonsági előírások
A lovakkal való foglalkozás során fontos a türelem és a következetesség betartása.
A lovaglás, lóval való foglalkozás veszélyes tevékenység!A lovak természetükből eredően menekülő zsákmányállatok, hirtelen hangra, mozdulatokra megriadhatnak, megugorhatnak, elszaladhatnak. Hasonlóan reagálhatnak méh-, darázs- vagy bögölycsípés esetén is, melynek következtében a lovasok sérüléseket szenvedhetnek! Ezeket a külső hatásokat sajnos nem lehet kiküszöbölni, ezért mindenki sajátfelelősségre lovagol!
Lovaglás előtt és után a lovak leápolása a lovas feladata.
Az istállóban, karámban nyugodt, határozott szavakkal hívjuk fel magunkra az általunk megközelítendő ló figyelmét. Fontos, hogy csak akkor menjünk be hozzá, ha észrevett bennünket. Mozdulataink legyenek nyugodtak és határozottak. Soha ne kerüljünk hirtelen, közvetlenül a ló háta mögé.
Lovunkat csak kantáron vagy kötőfékkel vezetve mozgassuk, ne engedjük őket szabadon, mert ez különösen veszélyes lehet a többi lóra, lovasra, látogatóra. A lovak előkészítése a lovagláshoz, a lóápolás elsősorban a bokszban történjen. Csak tapasztalt, gyakorlott lovas szerszámozhat az udvaron. A lovak kikötése a patamosóba vagy az istálló falához csak abban az esetben lehetséges, ha a lovas nem hagyja magára, valamint ha a kikötött ló nem zavar másokat, nem akadályozza mások munkáját.
Kérjük a friss trágyát minden alkalommal összeszedni a lovak után!
A lóápoláshoz használt felszereléseket megtisztítva, szárazon kell visszatenni a helyére. Ugyanez vonatkozik a lovaglás során használt felszerelésekre is.
A zablát használat után mindig le kell mosni.
Tilos a lovat felszerelve a magára hagyni.
Kötőféket a ló fején hagyni csak megfelelően indokolt esetben lehetséges. Veszélyes,beakadhat!
Tilos a lovon munkafáslit, lábvédőt hagyni.
Nem szabad a lovak által elérhető helyen felszerelést hagyni. Megrághatják,összetaposhatják azt. Különös figyelemmel kell lenni azokra a felszerelésekre, amelyek sérülést okozhatnak a lóban (pl. kés, olló, vödör, vasvilla, műanyag zacskó stb.)
Lóval folytatott tevékenység közben enni, inni, cukorkát szopogatni, rágózni szigorúan tilos.
Alkohol, kábítószer vagy egyéb, az ítélő- és reakcióképességet hátrányosan befolyásoló szer hatása alatt álló személy lóra nem ülhet.
Pályahasználattal kapcsolatos szabályok
A pálya használata után kötelező a lovasnak rendet rakni (trágyaszedés, eszközök, akadályrudak, kitörők elvitele)
Pályára történő belépés és kilépés előtt a bejönni, kimenni szándékozó lovasnak kötelessége hangosan, „Helyet kérek!” felkiáltással jelezni szándékát a bent lévőknek.
Felüléshez, leszálláshoz, heveder meghúzásához, bármilyen célú megálláshoz a pálya középvonalát vagy a kör közepét kell használni.
A pályán mindig tartsuk be az alábbi lovardai „kresz” szabályokat:- jobb kezek találkoznak- körön lovaglók mindig a belső patanyomon haladnak- az ugróknak előnyük van a síkon lovaglókkal szemben- a magasabb jármódban haladók használják a külső patanyomot, az alacsonyabb jármódban haladók beljebb tartanak- lóról esés esetén a lovat el kell engedni a lovas testi épsége érdekében.
A szabadonlévő ló megfogása lóhátról tilos!Az azonos pályán tartózkodó többi lovas álljon meg, lehetőleg szálljon le, amíg a szabadon lévő lovat megfogják.A ló megfogása elsősorban a lovat lovagoló lovas és az oktatója feladata.Legyünk tekintettel arra, hogy a pálya mentén több olyan dolog van, ami elvonhatja a lovak figyelmét, megijesztheti őket (pl. autók mozgása, zaja, szomszédos területenfolyó munkálatok, munkagépek és ezek hangja, kerítés mögül hirtelen előbukkanó váratlan dolgok, pl. kutya).Erre gondoljunk akkor is, ha mi éppen nem lovagolunk!
Ajánlott öltözet
Lovagolni csak az arra alkalmas öltözékben lehet: zárt cipő, hosszú nadrág, kesztyű, kobak. A kobak használata mindenkinek kötelező, melyet új lovasainknak az első órák alkalmával biztosítunk, a felszerelést kérjük a nyergesbe visszatenni. Gerincvédő használata ajánlott.
Lovak, állatok etetése
Engedély nélkül az állatokat etetni szigorúan tilos!A lovak emésztőrendszere bonyolult és érzékeny, ezért etetésük, jutalmazásuk csak almával, répával, lovasboltban vásárolható jutalomfalatokkal lehetséges.A karámokban a lovakat etetni szigorúan tilos, ez komoly rangsorvitákat eredményezhet, mely sérüléssel járhat.A kutyákat etetni, táplálkozásuk során megzavarni tilos.
Parkolási rend
A Tanya területén csak a munkavégzésre használt autóközlekedhet.Gépjárművével közterületen parkolhat. Kérjük a kapubeállókat szabadon hagyni.
Felelősségvállalás
A lovas elismeri, hogy a lovaglás, lovak körüli teendők végzése saját felelősségre történik. Csak abban az esetben ül lóra, ha egészségügyi állapota alapján alkalmas a lovaglásra, a biztonsági előírásokat elfogadja, azokat magára nézve (és gyermeke számára) kötelezőnek tartja és tartatja, a fenti szabályokat elolvasta, értelmezésük után, mint akaratával mindenben megegyezőt elfogadja. Tudomásul kell vennie,hogy ha magatartása, mulasztása ok-okozati összefüggésben van bármely kárral, amelyet az oktatást szervezőnek, vagy saját magának vagy harmadik jogi/természetesszemélynek okoz, úgy a kártérítési kötelezettség teljes mértékben Őt terheli.